Logo Teatru Lalka

strona główna -> spektakle -> Janosik

Spektakle

Janosik

Janosik

Naprawdę prawdziwa historia

Michał Walczak

 • Reżyseria Łukasz Kos
 • Scenografia i lalki Adam Walny
 • Kostiumy Joanna Niemirska
 • Muzyka Dominik Strycharski
 • Ruch sceniczny Jarosław Staniek
 • Asystent reżysera Mirosława Płońska-Bartsch
 • W obsadzie
  Monika Babula, Grzegorz Feluś, Roman Holc, Łukasz Kos,
  Mariusz Laskowski, Andrzej Perzyna, Piotr Tworek
 • Gitara, elektronika Adam Świtała

Premiera 25 marca 2010 r.
Dla widzów od lat 10
Czas trwania spektaklu 80 min.

Nagrody

Dla Łukasza Kosa za reżyserię spektaklu "Janosik .Naprawdę prawdziwa historia"
Dla kompozytora Dominika Strycharskiego za twórcze wykorzystanie nowych technologii w realizacji dźwięku
Dla Moniki Babuli za najlepszą rolę kobiecą (Ciupaga) - XVII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA,
Toruń 2010
Wyróżnienie dla spektaklu oraz Nagroda dla Mariusza Laskowskiego za rolę Łowcy - 25 Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek, Opole 2011

ATEST - Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego - przyznany przez Kapitułę Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ


Tematem spektaklu jest żywot i legenda Janosika, historycznego, a zarazem mitycznego zbójnika „równającego świat”, bohatera heroicznego folkloru i kultur narodów Polski, Czech i Słowacji. Spektakl jest też próbą współczesnego odczytania Janosikowego mitu jako historii o ludzkiej potrzebie poszukiwania autorytetów i rzeczników sprawiedliwości.

Janosik Janosik Janosik Janosik

Z recenzji prasowych:


Wystawiony w warszawskim Teatrze Lalka "Janosik. Naprawdę prawdziwa historia" jest częścią polsko-czesko-słowackiego przedsięwzięcia prezentującego różne spojrzenia na historię największego zbójnika Tatr. Dla polskich twórców legenda Janosika stała się pretekstem do opowieści o micie buntu. Bohaterem pełnego popkulturowych cytatów spaktaklu, wyraźnie adresowanego do dzieci (od lat 10), wychowanych na komiksach o super-bohaterach i kolejnych częściach "Shreka", jest Łowca (Mariusz Laskowski) - alter ego Janosika. Kiedyś był buntownikiem i anarchistą, dziś, ustatkowany, "oddziela mrok od światła", tropiąc i łapiąc złych, a największą wartością w jego życiu jest rodzina. Tropiąc Janosika na zlecenie murgrabiego i księdza, stopniowo utożsamia się ze ściganym. Janosik, jak na legendę przystało, pojawia się późno, poprzedzony potężnym zestawem historii prawdziwych i zmyślonych. Jest skrzyżowaniem Jezusa ze starzejącą się gwiazdą rocka, która widzi, że czas jej sławy nieuchronnie przemija. W spektaklu Kosa dzieci zobaczą atrakcyjnie opowiedzianą historię harnasia z gór, ich rodzice - uniwersalną opowieść o (swoim) dojrzewaniu.

Aneta Kyzioł
Ścigany Janosik
„Polityka”

„Janosik” Walczaka i Kosa jest dwuznaczny, łobuzerski i niepedagogiczny. To także bezpretensjonalna konfrontacja peerelowskiej wersji mitu o tatrzańskim zbójniku z popkulturowym wyobrażeniem superbohatera.
Nie wiem, ile razy Walczak obejrzał serial Passendorfera, nie wiem, czy tak jak ja kochał się w piersiastej Marynie i zazdrościł powodzenia mocarnemu harnasiowi. W każdym razie, bardzo chciał przetestować swoją pamięć o nim w ramach reguł nowych zdemistyfikowanych opowieści przygodowych, w których nic nie jest takie, jakim się wydaje. Bohater musi stoczyć walkę ze swoja legenda, dotychczasowa konwencja zostaje wykpiona, naiwne ideały pierwowzoru podszyto cynizmem. Nie ma zmiłuj. Dziś na tamtego „Janosika” patrzymy okiem wielbicieli „Shreka” i „Twin Peaks”. Dlatego to nie jest już ta sama historia. I co się dziwić, że Walczak napisał swoją wersję jego przygód tak jak w Hollywood piszą scenariusze filmy typu „crossover”, czyli krzyżówek gatunkowych. Oto zderzamy ze sobą dwa światy i mity, doprowadzamy do pojedynku superbohaterów albo superpotworów: Freddy Krueger kontra Janson, Alien vs. Predator.

Łukasz Drewniak
Ciupagą w Janosika
„Dziennik”

„Janosik. Naprawdę prawdziwa historia” w reżyserii Łukasza Kosa to pełna szalonych pomysłów opowieść nie tylko dla dzieci.
„Janosik .Naprawdę prawdziwa historia” w Teatrze Lalka w Warszawie to wariacja opowieści o słynnym rozbójniku, który odbierał bogatym i rozdawał biednym, napisana przez Michała Walczaka. Sztuka mocno niepoprawna, a może nawet anarchiczna,
bo sympatia młodej widowni od razu kieruje się w stronę rozbójników, którzy niby piją i kradną – ale też co innego mają do roboty, skoro biedacy wciąż są ograbiani i torturowani przez murgrabiego i biskupa? Odwieczna walka dobra ze złem ukazana jest właśnie w potyczkach zbójów z ogólnie szanowanymi panami, którzy twardą ręką rządzą ciemnym ludem. Dzięki takiemu zderzeniu okazuje się, że dobro wcale nie jest domeną tych, którzy w obiegowej opinii uchodzą za nieskazitelnych i szanowanych obywateli. Nawet dobrotliwy Pan Jezus, patrząc na ich postępowanie, ucieka z krzyża. Odchodzenie od schematów zdaje się największym atutem tego spektaklu. Szczególnie dla młodych widzów staje się on szkołą krytycznego patrzenia na rzeczywistość.

Paweł Sztarbowski
Dobrzy zbóje, źli panowie
www.emetro.pl

TEATR LALKA
Palac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1
00-901 Warszawa
NIP 525-000-58-86
REGON 016342053
RIK RIK/3/2000/SPW
Bank PEKAO S.A./Oddzial w Warszawie ul. Jasna 1
66 1240 6175 1111 0010 4817 6443
SEKRETARIAT
(22) 620 49 60, (22) 656 69 39, (22) 624 85 65 // sekretariat@teatrlalka.pl
BIURO ORGANIZACJI WIDOWNI
(22) 656 69 57, (22) 656 69 56 // rezerwacje@teatrlalka.pl