Logo Teatru Lalka

strona główna -> spektakle -> Don Kichot

Spektakle

Don Kichot

Don Kichot

Miguel de Cervantes
Adaptacja wg opowieści Ericha Kästnera
w przekładzie Emilii Bielickiej: Marta Miłoszewska

  • Reżyseria, scenografia, lalki Adam Walny
  • Muzyka Maciej Harna
  • Choreografia Bartłomiej Ostapczuk
  • Asystent reżysera Maciej Dużyński
  • Realizatorzy nagrań Konrad Oklejewicz, Wojciech Lubertowicz, Maciej Harna
  • W obsadzie
    Beata Duda-Perzyna, Anna Porusiło-Dużyńska, Tomasz Mazurek, Wojciech Pałęcki, Mirosława Płońska-Bartsch, Wojciech Słupiński, Piotr Tworek

Premiera 10 czerwca 2017
Dla widzów w wieku 10+
Czas trwania spektaklu 60 min.

W autorskim przedstawieniu Adama Walnego powieść Cervantesa jest historią o potrzebie metafizyki, wolności i nadziei we współczesnym świecie, a także o miejscu, jakie zajmuje w nim wyobcowany człowiek. Przygody Don Kichota - błędnego rycerza, skłaniają do refleksji nad sensem pozostania wiernym swoim ideałom i sprawczą mocą szalonych marzeń.

Don Kichot Don Kichot Don Kichot Don Kichot Don Kichot Don Kichot Don Kichot Don Kichot Don Kichot

Z recenzji prasowych:

"Spektakl Adama Walnego przeznaczony jest dla dzieci od lat dziesięciu. Słusznie, bowiem lalki pojawiające się na scenie są surowe, z celowo wyeksponowaną brzydotą i... mogą przerazić mniej wyrobionych, wrażliwszych, zbyt młodych widzów. Naturalistyczne, bez koloru i nieco groteskowe, mają swój urok. A o to właśnie chodziło Adamowi Walnemu. Aby docenić ich specyficzną urodę, trzeba pewnego dystansu i wyczucia komizmu, jaki niewątpliwie tkwi w całej inscenizacji. Poważna i refleksyjna tematyka łączy się w niej z humorem i dowcipem.(...)W ciemności panującej na scenie, jasne światło eksponuje jedynie bohaterów opowieści - lalki i poruszających nimi aktorów, którzy utożsamiając się z granymi postaciami, stają się równie ważni, jak lalki. Artyści tak sprawnie animują lalkami, iż często wydają się z nimi "zrośnięci". Przydają im charakteru, oddają swój głos i tworzą niezwykłe, choć nieco mroczne, niełatwe w odbiorze widowisko. (...) Wyobrażenia i fantazje błędnego rycerza obrazuje "chiński teatr cieni", pełen ciekawych kształtów pomysłu Adama Walnego, który jest również twórcą samych lalek. Dzięki temu młodzi widzowie mają szansę poznać różne techniki wykorzystywane w teatrze lalek, odmienną estetykę i niezwykłe możliwości animacji przedmiotów. A wszystko to w atmosferze zabawy, jaką jest przecież teatr, wśród nieograniczonej fantazji i komizmu, w dodatku otulone muzyką. Niepowtarzalne, proste i surowe obrazy skłaniają do refleksji, ale i rozśmieszają. Powstało mądre, pełne nadziei, doskonale przygotowane przedstawienie, w dodatku niedługie (dla dzieci to istotne).

Zastanawiam się jedynie, czy młodzi widzowie pokochają szalonego idealistę, który nie potrafi odnaleźć swego miejsca w świecie pełnym chęci zysku, drapieżnym, bez miejsca na marzenia? Czy może liczyć na nasze zrozumienie? Czy walka z wiatrakami, podążanie za ideałami, nawet nierealistycznymi, bez względu na wszystko i po kres, ma dzisiaj sens? To pytanie nie tylko do młodej widowni, ale i do dorosłych."

Anna Czajkowska
W obronie marzycieli i błędnych rycerzy
teatrdlawas.pl

TEATR LALKA
Palac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1
00-901 Warszawa
NIP 525-000-58-86
REGON 016342053
RIK RIK/3/2000/SPW
Bank PEKAO S.A./Oddzial w Warszawie ul. Jasna 1
66 1240 6175 1111 0010 4817 6443
SEKRETARIAT
(22) 620 49 60, (22) 656 69 39, (22) 624 85 65 // sekretariat@teatrlalka.pl
BIURO ORGANIZACJI WIDOWNI
(22) 656 69 57, (22) 656 69 56 // rezerwacje@teatrlalka.pl