Logo Teatru Lalka

strona główna -> spektakle -> Bankructwo małego Dżeka

Spektakle

Bankructwo małego Dżeka

Bankructwo małego Dżeka

Robert Bolesto & Janusz Korczak
konsultacje Wojciech Orliński

 • Reżyseria Łukasz Kos
 • Scenografia Paweł Walicki
 • Kostiumy Joanna Niemirska
 • Muzyka Wiktor Stokowski
 • Ruch sceniczny Jarosław Staniek
 • Video Areta Puchalska
 • Reżyseria świateł Bary
 • Głowy lalek Karel Czech
 • Asystent reżysera Mirosława Płońska-Bartsch

W spektaklu wykorzystano piosenkę "Wiem czego chcę"
Słowa i muzyka Sara Brylewska

 • W obsadzie
  Monika Babula, Michał Burbo, Beata Duda-Perzyna, Grzegorz Feluś, Roman Holc, Aneta Harasimczuk, Aneta Jucejko-Pałęcka, Mariusz Laskowski, Agnieszka Mazurek, Tomasz Mazurek, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Mirosława Płońska-Bartsch, Wojciech Słupiński, Piotr Tworek

Prapremiera 15 marca 2014
Dla widzów od lat 10
Czas trwania spektaklu 80 min.

Janusz Korczak posługując się prozą artystyczno-dydaktyczną chciał przygotować dzieci do życia ekonomicznego w nowoczesnym społeczeństwie. Akcję powieści "Bankructwo małego Dżeka" umieścił w Ameryce lat dwudziestych ubiegłego stulecia, gdzie jego dziewięcioletni bohater zakłada uczniowską kooperatywę.
W sztuce Roberta Bolesty, której fabuła dzieje się współcześnie, Korczakowski bohater żyje i funkcjonuje w realiach wielkich przemian cywilizacyjnych chwili obecnej. Dżek Fulton, uczeń trzeciej klasy nowojorskiej szkoły pieniądze podarowane mu przez dziadka inwestuje w portal społecznościowy dziecidladzieci.com. Inicjatywa szybko zdobywa poparcie szkolnych kolegów. Dżek pozyskuje wspólników, zaciąga finansowe zobowiązania licząc na zysk. Tymczasem nieoczekiwanie pada ofiarą elektronicznych gigantów, którzy doprowadzają go do bankructwa. Robienie portalu jest dla Dżeka i jego klasy wspaniałą przygodą, dzięki której uczniowie zdobywają doświadczenie odpowiedzialnego zarządzania własną firmą internetową.

Bankructwo małego Dżeka Bankructwo małego Dżeka Bankructwo małego Dżeka Bankructwo małego Dżeka

Z recenzji prasowych:

"...Bolesto trzyma się historii oryginalnej, czyli po pierwsze umiejscawia akcję w Ameryce, co moim zdaniem, przy obecnej amerykanizacji kultury, jest jak najbardziej uzasadnione. Po drugie, bohaterowie mają podobne cechy jak ci z oryginału Korczaka, z jedną różnicą: są oni uwspółcześnieni. To znaczy przypominają kultowe postacie dziecięcej pop-kultury, takie jak na przykład Hana Montana czy Ali G.. Mały Dżek dostaje od dziadka pieniądze, które inwestuje w portal dla dzieci, angażując przy tym całą klasę. Niestety, przedsięwzięcie kończy się bankructwem - Dżek zostaje uwikłany w walkę dwóch potentantów dotcomowych. I wszystko traci. Ale i tak, koniec ma wydźwięk pozytywny: Dżek dostaje lekcję od życia, że nie zawsze wszystko się udaje od razu. I że porażka to może być pierwszy krok do sukcesu. Jest to puenta opowiedziana nieco drukowanymi literami, ale przecież sztuka kierowana jest do dzieci, które lubią proste komunikaty.

Spektakl ma wspaniałą dynamikę. Jest jak kalejdoskop. A to pojawia się projekcja (np. kiedy mowa o robieniu biznesów, na ekranie widzimy pływające rekiny!), a to wizualizacja strony internetowej (wielkie płótno z dziurami, w których widzimy głowy aktorów, brawo za pomysł!), a to piosenka-cover znanej wokalistki, że nie wspomnę o stale zmieniającej się feerii kolorów i świateł. Po prostu bajka. Tyle, że współczesna i doskonale przemyślana. Bardzo dobrze działają też komentarze obiektywnego narratora, wyświetlane lub pisane na chmurkach niesionych przez aktorów..."

Joanna Krysińska
Hip-hop, manga i ...Janusz Korczak

TEATR LALKA
Palac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1
00-901 Warszawa
NIP 525-000-58-86
REGON 016342053
RIK RIK/3/2000/SPW
Bank PEKAO S.A./Oddzial w Warszawie ul. Jasna 1
66 1240 6175 1111 0010 4817 6443
SEKRETARIAT
(22) 620 49 60, (22) 656 69 39, (22) 624 85 65 // sekretariat@teatrlalka.pl
BIURO ORGANIZACJI WIDOWNI
(22) 656 69 57, (22) 656 69 56 // rezerwacje@teatrlalka.pl