Logo Teatru Lalka

strona główna -> Aktualności

Aktualności

Dzień Teatru Publicznego - BILET ZA 500 GROSZY

13 maja teatry publiczne w Polsce wezmą udział w organizowanej już po raz trzeci akcji BILET ZA GROSZE. Teatr Lalka włączył się do akcji i bilet na spektakl "Wiedźmy" prezentowany w sobotę, 13 maja o godzinie 16.00 będzie kosztował jedynie 500 groszy! Bilety do kupienia wyłącznie w kasie teatru w sobotę, 13 maja od godziny 11.00 (jedna osoba może kupić maksymalnie cztery bilety).

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz trzeci. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce - a więc teatr dostępny i mówiący w imieniu każdego - obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja BILETU ZA GROSZE, w którą zaangażowało się 100 teatrów publicznych w całej Polski była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnym roku i - o czym jesteśmy przekonani - uda się to także za kilka tygodni. W akcji BILET DO TEATRU ZA 500 GROSZY z okazji Dnia Teatru Publicznego weźmie udział 98 teatrów z 39 polskich miast, a więc o osiem teatrów więcej niż w roku ubiegłym. Zmieni się także nieco formuła samego świętowania. Sprzedaż biletów za okrągłe 5 złotych - prowadzona tylko w kasach teatrów - rozpocznie się 13 maja. Najważniejszy punkt, a więc idea akcji i jej główny cel, pozostaje niezmienny. Chcemy przybliżać teatr obywatelom i zwracać uwagę, że jest on miejscem dostępnym, bezpiecznym oraz reagującym żywo na otaczające nas problemy. I właśnie do tej żywej problematyki nawiązuje w tym roku cena biletu. 500 groszy odpowiada bowiem liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty. Skrupulatność nakazywałaby nawet, aby do tej liczby dodać jeszcze "+", bo takich przedstawień było dokładnie 530. Imponująca statystyka! To także wyjście naprzeciw oczekiwaniom widzom, którzy przy okazji ubiegłorocznego Dnia Teatru Publicznego zwracali uwagę na repertuar współczesny, jako na ten, który z jednej strony bardzo ich interesuje, z drugiej zaś dostarcza pewnych obaw i trudności w definicji. BILET DO TEATRU ZA 500 GROSZY jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

         
         

Aleksander Wachramiejew WYSTAWA - W PODRÓŻY

Wystawa prac Aleksandra Wachremiejewa zatytułowana "W podróży" towarzyszy prapremierze spektaklu "Cudowna podróż". Obejmuje 48 prac powstałych w latach 2012-2017, tworzonych różnymi technikami, w tym akwarelą i ołówkiem. Wystawa prezentuje m.in. projekty scenograficzne do przedstawienia "Cudowna podróż", a także prace należące do trzech serii: "Grzybolandia", "Walczące słonie", "Szkicownik", z których wyłania się oryginalna wizja teatru i świata.

Aleksander Wachramiejew - scenograf, malarz, ilustrator. Absolwent Białoruskiej Akademii Sztuk. Jego prace, w tym liczne akwarele, znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego Białorusi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku, Galerii Sztuki w Kaliningradzie, Galerii De Campagnie w Dordrechcie i Coliseum w Wilnie. Artysta bierze udział w licznych wystawach indywidualnych, m.in. w: Holandii, Niemczech, na Litwie oraz zbiorowych, m.in. w: Rosji, Czechach, Holandii. Od 1988 roku, jako scenograf, współpracuje z teatrami lalkowymi i dramatycznymi w kraju i za granicą. Jest autorem koncepcji plastycznych, lalek i scenografii do spektakli takich, jak: Mały Klaus i duży Klaus Andersena, Biały statek Ajtmatowa, Kruk Gozziego, Dzielny ołowiany żołnierz Andersena, Mewa Czechowa, Hamlet Szekspira, Don Juan Moliera, Odyseusz Norreviga.

Wystawa otwarta dla zwiedzających 18.03 - 05.05.2017
wtorki - piątki w godzinach 10.00 - 16.00
soboty - niedziele 11.00 - 16.00
Wystawa nieczynna w dniach, kiedy jest grane przedstawienie "Tygryski".

         

Adam Kilian. Fascynacje.

Monograficzny album pt. Adam Kilian. Fascynacje, wydany przez Teatr Lalka
w Warszawie, jest pierwszą publikacją prezentującą różnorodny dorobek artysty w możliwie pełnym i wyczerpującym zakresie. Album przedstawia wybór projektów dekoracji, kostiumów teatralnych i lalek, ilustracje książkowe, projekty do filmów (w sumie kilkaset zdjęć i reprodukcji), uzupełniony merytorycznym komentarzem znawców - historyka sztuki (dr Joanna Stacewicz-Podlipska) i historyka teatru (prof. Henryk Izydor Rogacki) oraz słowem samego Artysty, formułującego estetyczne credo (wywiad z Aleksandrą Rembowską), a także dokumentacją całego jego dorobku. Publikacja została wydana w dwóch językach: polskim i angielskim.


TEATR LALKA
Palac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1
00-901 Warszawa
NIP 525-000-58-86
REGON 016342053
RIK RIK/3/2000/SPW
Bank PEKAO S.A./Oddzial w Warszawie ul. Jasna 1
66 1240 6175 1111 0010 4817 6443
SEKRETARIAT
(22) 620 49 60, (22) 656 69 39, (22) 624 85 65 // sekretariat@teatrlalka.pl
BIURO ORGANIZACJI WIDOWNI
(22) 656 69 57, (22) 656 69 56 // rezerwacje@teatrlalka.pl